´╗┐
Poniedziałek, 2 sierpień 2021
Imieniny Karina, Gustaw, Euzebiusz, Stefan
19:43

Aktualno┼Ťci

RADA MIEJSKA - PRZECIWKO DWUKADENCYJNOŚCI W SAMORZĄDACH."Wprowadzenie przepisów ograniczaj─ůcych liczb─Ö kadencji odbierze mieszka┼äcom mo┼╝liwo┼Ť─ç pe┼énego decydowania o w┼éasnych sprawach, która jest istot─ů prawdziwego samorz─ůdu" - takie s┼éowa znalaz┼éy si─Ö w przyj─Ötym przez Rad─Ö Miejsk─ů w S─Öpólnie Kraje┼äskim, o┼Ťwiadczeniu w sprawie planów wprowadzenia dwukadencyjno┼Ťci w samorz─ůdach. Zdecydowana wi─Ökszo┼Ť─ç radnych nie zgadza si─Ö na takie zmiany. Dokument zosta┼é og┼éoszony publicznie i zostanie przes┼éany do Prezydenta RP, Premiera RP oraz do wszystkich Klubów Parlamentarnych w Sejmie RP.

W pi┼Ťmie s─Öpole┼äscy radni wyra┼╝aj─ů zaniepokojenie zapowiedziami warszawskich polityków. Uwa┼╝aj─ů, ┼╝e nie mo┼╝na upartyjnia─ç samorz─ůdów. Niedopuszczalne jest tak┼╝e pozbawianie obecnych wójtów i burmistrzów, czynnego prawa wyborczego. "Gdyby byli z┼éymi wójtami i burmistrzami, to wyborcy by ich nie wybrali" - uwa┼╝a Kazimierz Jagodzi┼äski, Przewodnicz─ůcy Rady Miejskiej w S─Öpólnie Kraje┼äskim. "Uwa┼╝am, ┼╝e dobry fachowiec na dwukadencyjno┼Ť─ç nie przyjdzie. Mog─ů si─Ö natomiast trafia─ç nam osoby przypadkowe" - mówi┼é po sesji. "Z do┼Ťwiadczenia wiem, ┼╝e czy to radny, czy wójt, czy burmistrz - pierwsz─ů kadencj─Ö b─Ödzie si─Ö uczy┼é. Drug─ů kadencj─Ö b─Ödzie rozwa┼╝a┼é, gdzie sobie szuka─ç pracy. To nie b─Ödzie dobre dla samorz─ůdów" - dodaje Jagodzi┼äski.
Radni w swoim pi┼Ťmie zwracaj─ů tak┼╝e uwag─Ö, ┼╝e wprowadzenie nowych przepisów, bez zmian w Konstytucji RP, naruszy postanowienia Ustawy Zasadniczej.

PE┼üNA TRE┼Ü─ć DOKUMENTU:

O┼ÜWIADCZENIE Nr 1/2017 RADY MIEJSKIEJ w S─śPÓLNIE KRAJE┼âSKIM
z dnia 22 lutego 2017 r.
w sprawie ograniczenia liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Na podstawie §26 ust. 2 pkt 3 oraz §57 ust. 1 uchwa┼éy Nr IX/65/2003 Rady Miejskiej w S─Öpólnie Kraje┼äskim z dnia 23 kwietnia 2003r. w sprawie Statutu Gminy S─Öpólno Kraje┼äskie (Dz. Urz. Nr 99 poz. 1452 z pó┼║n. zm.) Rada Miejska w S─Öpólnie Kraje┼äskim zaj─Ö┼éa stanowisko w sprawie proponowanych zmian w zakresie prawa wyborczego w wyborach samorz─ůdowych, o nast─Öpuj─ůcej tre┼Ťci:
Rada Miejska w S─Öpólnie Kraje┼äskim wyra┼╝a zaniepokojenie forsowanymi w przestrzeni publicznej propozycjami zmian funkcjonowania samorz─ůdów w zakresie ograniczenia liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Najwi─Öksz─ů w┼éadz─Ö ka┼╝dej lokalnej spo┼éeczno┼Ťci stanowi─ů jej mieszka┼äcy. Wprowadzenie przepisów ograniczaj─ůcych liczb─Ö kadencji odbierze mieszka┼äcom mo┼╝liwo┼Ť─ç pe┼énego decydowania o w┼éasnych sprawach, która jest istot─ů prawdziwego samorz─ůdu. Spowoduje trwa┼ée ograniczenie czynnego prawa wyborczego mieszka┼äców, uniemo┼╝liwiaj─ůc im dokonywanie wyboru tak┼╝e tych kandydatów, których dobrze oceniaj─ů, którzy sprawdzili si─Ö przez kilka kadencji i którzy dzi─Öki swojej wiedzy oraz do┼Ťwiadczeniu dobrze s┼éu┼╝─ů lokalnej spo┼éeczno┼Ťci.
W ocenie Rady Miejskiej w S─Öpólnie Kraje┼äskim wprowadzenie limitu kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast by┼éoby trwa┼éym pozbawieniem biernego prawa wyborczego osób, które aktualnie piastuj─ů swój mandat po raz kolejny. Poza przypadkiem zagro┼╝enia podstawowych warto┼Ťci konstytucyjnych, przepisy w tym zakresie powinny by─ç nowelizowane jedynie w drodze zmiany Konstytucji RP. Ponadto natychmiastowe wprowadzenie proponowanych uregulowa┼ä prowadzi┼éoby do z┼éamania zasady mówi─ůcej, ┼╝e prawo nie dzia┼éa wstecz.
Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast podlegaj─ů sta┼éej kontroli ze strony m.in.: rad miast i gmin, wojewodów, NIK, UKS, RIO, CBA, SKO, ale przede wszystkim w trakcie kadencji podlegaj─ů spo┼éecznej ocenie i kontroli dokonywanej przez mieszka┼äców a po up┼éywie kadencji ju┼╝ jako kandydaci podczas wyborów podlegaj─ů weryfikacji dokonywanej przez mieszka┼äców danej lokalnej spo┼éeczno┼Ťci.
Rada Miejska w S─Öpólnie Kraje┼äskim popiera dalsze obni┼╝enie progu wymaganego do odwo┼éywania w drodze referendum organów jednostek samorz─ůdu terytorialnego wy┼éonionych w wyborach bezpo┼Ťrednich.
Rada Miejska w S─Öpólnie Kraje┼äskim jest przeciwna dokonywaniu zmian w przepisach prawa wyborczego, polegaj─ůcych na ograniczeniu mo┼╝liwo┼Ťci kandydowania w wyborach samorz─ůdowych wy┼é─ůcznie kandydatom zg┼éoszonym przez partie polityczne, poniewa┼╝ polskie samorz─ůdy nie s─ů i nie powinny by─ç partyjne.

Do wiadomo┼Ťci:
1) Prezydent RP;
2) Premier RP;
3) Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwo┼Ť─ç;
2) Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska;
3) Klub Poselski Kukiz’15;
4) Klub Poselski Nowoczesna;
5) Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Nota prawna:
Gmina S─Öpólno Kraje┼äskie jako w┼éa┼Ťciciel praw autorskich, udziela zgody na nieodp┼éatne wykorzystanie i publikacj─Ö tekstów, fotografii i plików d┼║wi─Ökowych dost─Öpnych na naszej stronie internetowej. Licencja obejmuje wykorzystanie tre┼Ťci i plików w ca┼éo┼Ťci lub we fragmentach.

Za┼é─ůcznik:
Plik d┼║wi─Ökowy do pobrania.

Data utworzenia: 23.02.2017

inne aktualno┼Ťci

Ilość odsłon 10740750
´╗┐